LUZERN - 2012

Schaffhausen'den Luzern'e giderken beni ''Pes artık. Bu kadar da olmaz!'' dedirten bir yaşam anlayışıyla karşılaştım.

Kuzenim Karayolu üzerinde üst geçit gibi görünen ancak yaklaştığımız zman üzerinde ağaç ve çalılıklar yetiştirilmiş olduğu anlaşılan yerleri göstererek ''Sence bunları neden yapmışlar ?'' dedi. Birkaç kilometre sonra bunlardan birkaş tane daha görünce iyice meraklanmaya başlamıştım. Birçok ülkede olan insan, traktör ve öteki taşıtların geçebileceği bir üst geçit görünce ve daha çok da kuzenimin hınzırca gülümsemesinden, oraların insanlar ya da taşıtlar için olamayacağını anlayınca İsviçrelileri iyice kıskandım.

Tilki, yılan, tarla faresi gibi yaban hayvanlarının kara yolunun bir yanından öteki yanına zarar görmeden geçebilmeleri için yapılan hayvan üst geçitlerini (vahşi yaşam köprüsü) görünce geri kalmış, geri bıraktırılmış ya da gelişmekte olan ülkelerin demir yolları üzerindeki hemzemin geçitlerde parçalanan insanları düşünmeden geçemedim. Neyse... Sitemizin adı apolitize...

Otomobilimizi otoparka bırakarak Dört Kanton Gölü'ndeki gezimize başladığımızda bu kadar güzelliğin kıyılarda, çayırlarda, orman ve dağlarda muhteşem bir uyum içinde bulunabileceğini hiç tahmin edememiştim. Su üzerinde kuğu gibi süzülen kotraların oluşturduğu dalgalar kıyıdaki plajlarda güneşlenen insanlara ulaşmayı başaramadan kayboluyordu..

Pilatus Dağı'nın zirvesini görememenin burukluğunu yaşarken, ansızın sürpriz yaparak üzerindeki sisten örtüyü dağıtıverdi doğa. Kıpırdamadan duran gölün gerisindeki yeşilliklerin üzerine çöreklenen koskoca Pilatus Dağı'na bir dahaki gelişimizde çıkmaya söz vererek öğle yemeği için Chapelle Köprüsü'nün yakınındaki lokantalara doğru yürümeye başladık.

luzern

 

Gezinin Avusturya bölümü için tıklayınız ...

 

Anasayfaya Dön

 

 
geziler