VİYANA

Giriş tabelasında Camping Wıen West yazısını görünce yorgunluğumu oracıkta unutuverdim. Otomobilimizi otoparka bırakarak resepsiyona yaklaştımızda, giriş kapısının camekanlı bölimine asılı kağıt üzerindeki duyurudan saat 15.30 da açılacağını belirten yazıyı görünce eski yorgunluğum omuzlarımın üzerine yeniden çökmeye beşledı. Hayal kırıklığıyla söylenmeye başlamıştım ki ince yapılı genç görevli gelerek kapıyı açtı. İsteğimizi anlayamayınca cep telefonuyla birisini arayarak konuşmaya başladı. Telefonu bana verdiğinde 'Merhaba ağabey, hoşgeldiniz' diyen biriyle konuşmaya başlayınca bütün sorunlar birrkaç dakikada çözümlenebildi. Resepsiyondaki gençle arkadş olduklarını söyleyen Yasin, başka sorunla karşılaşırsam tekrar kendisini arayabileceğimi söyleyerek Türklerin konuksrverliğini oralarda da göstermiş oldu.

Bir gecelik ücret olarak 18.50€ peşin ödeedikten sonra bol gölgeli yüksek ağaçların altındaki yemyeşil çayırın üzerine çadırımızzı kurduk. Birkaş dakika içinde yanımıza yaklaşan inatçı sincap yavrusu iki gün boyunca arkadaşımız oldu.

İlk gün yakın çevreyi tanımak için yürümeye başladığımızda ünlü mimar Otto Wagner tarafından 1889 yılında inşa edilen, bahçesi heykellerle süslü giriş kapısında 'Ernst Fuchs PRIVAT MUSEUM' yazan yapıyı gördük ama programımızda olmadığından içerisini gezemedik.

                 

Ernst Fuchs PRIVAT MUSEUM

   Su almak için girdiğimiz süpermarkette cep telefonuyla Türkşe konuşan yakışıklı genci görünce yakınında duran genç kız arkadaşından yardım istedik. Kısa süreli söyleşiden sonra metroya nereden ve nasıl binileceğini öğrendik. Üniversite öğrencisi olan gençler sorunla karşılaştığımızda yardımcı olabilmeleri için telefon numaralarını elimizde taşıdığımız şehir haritasının kenarına yazarak vedalaştılar.

Bence Viyana anlatılamaz. Anlatılmaya çalışılsa bile Karl Kilisesi'nin Yunan ve Roma eserleriyle olan uyumunu, çağının yeni sanat akımlarına da açık olan Secession Sanat Evi'nin önündeki Arthur Strasser'ın 1900 yılında Paris Dünya Fuarı'nda sergilediği Mark Antony bronz heykeli, Belediye Sarayı'nı (Wiener Rathaus), Parlemento binası ve önündeki ' Bilgelik Tanrıçası' heykelini, Votiv Kilisesini, sanatçı Daniel Knorr tarafından tasarlanan ''Patlama' heykelini yakından görülüp incelemek, daha anlamlı olur kanısındayım.

İki gece bile katlanamadığımız kamp yerinden 22.06.2012 günü ayrılarak adresi :

Donau Park Camping Klosterneuburg
Au
3400 Klosterneuburg
Tel: +43 (2243) 25877
Faks: +43 (2243) 25878

olan yere geldiğimizde 'Aradığımız yer burası işte!' dedirten nitelikteki kamp yerini bulmuş olduk. Düzenli, temiz ve güvenli idi. Gecelik ücret olarak 22€ ödedikten sonra çadırımızı kurduk, şişme yatağımızı serdik, portatif masanın üzerine sıraladığım soğuk mezelerlein yanına tüplü ocakta pişirdiğimiz sıcak mezeyi de yerleştirince sıra kadehlere kırmızı şarap doldurmaya geldi.

Anasayfaya Dön

 

 
geziler